آشنايي با چوبها و تقسیم بندی و ساختار آنها و نگاهی بر کاربرد و ویژگیهای چوب جوان

آشنايي با چوبها و تقسیم بندی و ساختار آنها و نگاهی بر کاربرد و ویژگیهای چوب جوان|30010357|usr
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان آشنايي با چوبها و تقسیم بندی و ساختار آنها و نگاهی بر کاربرد و ویژگیهای چوب جوانآماده دریافت می باشد .

فهرست:

وزن مخصوص چوبهاي جوان

دید کلی به چوبهاي جوان

تقسیم بندی چوب‌ها

ریز ساختار چوب

تبدیل شیمیایی چوب

کاربردهای چوب جوان

ويژگي هاي چوب جوان

نقوش چوب جوان

وزن مخصوص چوبهاي جوان

اطلاعات مربوط به وزن مخصوص چوب جوان جالب ولازم است , نه تنها مسائل حمل ونقل , بلكه براي رابطه اش با سختي والبته كار چوب جوان . ما هميشه بايد بين چگالي مطلق و ظاهري فرق بگذاريم , اولي تقريبا هميشه ثابت است , زيرا حفره ها ي سلولز و مشتقات آن كه مواد چوبي را تشكيل مي دهند , حذف مي شوند . چگالي ظاهري آوندها وحفره هاي چوب جوان را در بر مي گيرد و به علت وابستگي زياد به درجه رطوبت و عوامل موثر بر آن كه در زير مي آيد , بسيار متغير است :

1)گونه درخت 2) منطقه كاشت ( انبوه يا پراكنده ) 3) سن 4) رطوبت هوا

برون چوب و چوب جوان از چوب پيركه به تازگي قطع شده است , وزن بيشتري دارد .درختان نرمي كه در نواحي مرطوب رشد كرده اند , پس از برش از چوبهاي سخت سنگين ترند . در پهن برگان سختي , مقاومت,حلقه هاي پهن , نبود آوندها همگي منجر به وزن مخصوص بيشتر مي شود . در سوزني برگها چگالي بالا با سختي زياد و مقاومت و در چوبهاي جوان كوچك با حلقه هاي منظم باريك همراه است . در هر گونه اگر درختان در اب و هواي مناسب , زمين زه كشي شده با دماي مناسب , نور كافي رشد كرده باشد و در زمستان قطع شده باشد ,چوب چگالتري به دست مي دهد . مانند سختي وزن مخصوص در هر بخش درخت متغير است .

دید کلی به چوبهاي جوان

در یک برش عرضی از تنه درخت ، ساختار قابل رویت چوب به ترتیب از مرکز چوب به سمت بیرون عبارتند از: مغز چوب ، چوب یا زایلم ، لایه زاینده (کامبیوم)، پوست.

.

مغز چوب جوان

مغز ، که در قسمت مرکزی و وسط ساقه یا شاخه قرار دارد، به صورت یک نوار سیاهرنگ قابل تشخیص است. مغز بافتهایی است که در طی اولین سال رشد درخت تشکیل شده‌اند.

چوب (زایلم)

قسمت چوب ، یک لایه ضخیم است که در کنار سلولهای زاینده به صورت حلقه‌های متحد المرکز (رویش‌های سالانه) آرایش می‌یابد. در درخت در حال رشد ، چوب عموما از سلولهای زنده تشکیل شده است. چوب محکم‌ترین و مقاوم‌ترین قسمت تنه برای کارهای ساختمانی است. در جهت برش‌های افقی ، شیره درخت از پوست درخت از میان نسوج شعاعی عبورمی‌کند و به چوب می‌رسد.

نقش نسوج شعاعی در مقاومت چوب بسیار مهم است. در واقع این نسوج مانند بست‌هایی هستند که الیاف چوب را به همدیگر محکم می‌کنند و نگاه می‌دارند و از خم شدن و از هم‌گسیختگی رشته می‌کاهند. به مرور زمان در اطراف مغز چوب ، بافتی از سلول‌های مرده تشکیل می‌گردد که چوب پیر نام دارد. این قسمت معمولا از چوب جوانی که آن را احاطه کرده است محکم‌تر می‌باشد و حاوی مقادیری رنگ و مواد قلیایی است.