بررسی مواد کریستالی و مکانیسم و فواید پراش الکترونی

مطالب دیگر:
ادبیات نظری تحقیق توجه و درمان اختلال کم توجهی (فصل دوم پایان نامه)شرکتهای سرمایه گذاریتحقیق بررسی سرمایه اجتماعی و رشد اقتصادیتحقیق بررسی اثرات سرمایه اجتماعی بر امنیت اقتصادیتحقیق بررسی تاریخچه هنر درمانی و مزایای هنر درمانیتحقیق درمان اختلال یادگیری دانش‌آموزان در یادگیری مفاهیم و اعداد سه رقمیتحقیق بررسی بازاریابی فرش و بایدها و نبایدهای آن در صنعت ایرانپاورپوینت بررسی سند 2030 یونسکودانلود آموزش تصویری ساخت انیمیشن با swish maxپکیج آموزش کامل کسب درآمد در تلگرامآموزش های تخصصی تلگرام(کاملا تصویری)آموزش های کاربردی تلگرام (کاملا تصویری)مقاله بررسی هوش تجاریدانلود پروژه طرح توجیهی تولید سینک ظرفشوییتحقیق بررسی قانون حفاظت محیط زیستبررسی رابطه بین مهارتهای مدیریتی و تعارض کارکنانپاورپوینت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایرانپاورپوینت بررسی كايزن (بهبود مستمر)بررسی اثرات برون سپاری منابع انسانی بر عملکرد سازمانپاورپوینت (اسلاید) گردش پول
بررسی مواد کریستالی و مکانیسم و فواید پراش الکترونی|30010360|usr
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان بررسی مواد کریستالی و مکانیسم و فواید پراش الکترونیآماده دریافت می باشد .

مقدمه:

پراش الکترونی از الکترونهای برگشتی(EBSD) روشی است که برای بدست آوردن اطلاعات کریستالوگرافیک از یک نمونه در میکروسکوپ SEM است.در این راهنما سعی شده است که مفید بودن این تکنیک و مکانیسم آن توضیح داده شود.

مواد کریستالی و ریزساختار آنها:

مواد شناخته شده مانند فلزات، مواد معدنی و سرامیکها جزء مواد کریستالی هستند. در مواد کریستالی اتمها که تشکیل دهنده ماده هستند، در فضا به صورت متناوب تکرار می شوند.

به شبکه 3 بعدی از نقاط که اتمها در این نقاط قرار گرفته اند، شبکه کریستالی می گویند. البته مشخص است که اندازه اتمها و فاصله بین گروههای تکرار شونده اتمها بسیار کوچک است. برای مثال در فلز آلومینیوم، اتمها در گوشه ها و وجوه یک مکعب قرار گرفته اند. هر ضلع مکعب طولی برابر 0.405 نانومتر (هر نانومتر برابر ۹ ۱۰ متر است) دارد.

در مقیاس اتمی ساختار کربستالی مواد بسیار منظم و با قاعده است. برخی اوقات اتمها می توانند تشکیل تک کربستال ایی را می دهند که حتی در مقیاس میلیمتری دارای ساختار یکنواخت می باشند. همه ما شکل ظاهری کریستالهای طبیعی معدنی مانند کوارتز را می شناسیم. در این موارد شکل و تقارن کربستال نشان دهنده وجود نظم و قاعده در ساختار اتمی است. همچنین تک کریستالها را می توان به روشهایی ساخت. برای نمونه، قرصهای سیلیکونی تک کریستال مورد استفاده در صنایع میکروالکترونیک را می توان نام برد که دارای پهنهایی تا 30 میلیمتری هستند.

سلول واحد آلومینیوم. اتمها در گوشه ها و مرکز وجوه مکعب قرار گرفته اند

سلول واحد آلومینا اتمهای آلومینیوم (قرمز) و اکسیژن (سبز)

مواد معمولا تجمعی از دانه های تک کریستال هستند

ساختار کربستالی قابل مشاهده در یک قطعه ریختگی

به هر حال ساختار کربستالی فقط در فواصل کوتاه یکنواخت است. معمولا مواد متشکل از توده ای از دانه های تک کربستال هستند. برخی مواد به نام پلی کریستال معروف هستند که اندازه دانه ها می تواند از چند نانومتر تا دانه هایی که به چشم غیر مسلح قابل دیدن باشند، متغیر باشد. حتی در تک کریستال ها هم دانه ها دارای شبکه کامل و بدون نقص نیستند و می توانند دارای نقایصی باشند که اثر قابل توجهی بر رفتار مواد دارند. ریزساختار یک ماده وابسته به اجتماعی از دانه ها با یکدیگر به همراه دیگر اجزای میکروسکوپی از قبیل حفرات و آخال ها می باشد. مواد مهندسی از قبیل فولادها و آلومینیوم مواد پلی کربستال بوده و درنتیجه استفاده از روشهایی که بتوان ساختار این مواد را به صورت کامل و با آنالیز کرد، ضروری است. از نقطه نظر EBSD دو فاکتور مهم در مواد پلی کریستال وجود دارد که در آنالیز کردن این مواد کاربرد دارد. نخست اینکه در مواد پلی کریستال، کریستالها در دانه های مختلف دارای جهت گیری (Orientation) متفاوت هستند. یعنی اینکه لبه های شبکه کریستالی در دانه های مختلف دارای جهت گیری متفاوت هستند.در این باره بیشتر توضیح خواهد داده شد. دوم اینکه مواد پلی کربستال مناطقی هستند که دانه های مختلف همدیگر را ملاقات می کنند، که به این نواحی مرزدانه می گوبند.