آشنایی مختصری با بزرگ علوی و نقدي بر داستان چشمهايش او

مطالب دیگر:
🔗چگونه می توانم مهارت مکالمه زبان عربی را در دانش آموزان پایه دهم بهبود بخشم ؟🔗چگونه می توانم مهارت مکالمه زبان عربی را در دانش آموزان پایه هفتم بهبود بخشم ؟🔗چگونه می توانم میزان علاقه مندی شاگردانم را به درس ریاضی افزایش دهم؟🔗چگونه می توانم میزان فراگیری دانش اموزانم را در درس کار و فناوری پایه ششم ابتدایی با استفاده از کامپ🔗چگونه می توانم یادگیری نماز را در دانش آموزانم تثبیت کنم؟🔗چگونه می توانیم ترس سامان ازآموزگار و کلاس درس را کاهش دهیم و شاید نهایتاً به طور کامل از بین ببریم.🔗پارپوینت کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)🔗پاورپوینت برنامه بيمارستان درحوادث غير مترقبه🔗پاورپوینت سيستم مديريت HSE🔗پاورپوینت طراحی هتل ومطالعات اقامتي هتل🔗پاورپوینت ماتریس ارزیابی ریسک های HSE🔗پاورپوینت مهارت حضورذهن و نقش آن در ارتقای ایده یابی🔗پاورپوینت چگونه در كاركنان بدقلق خود ايجاد انگيزه كنيم🔗پاورپوینت ارزیابی عملکرد سرمایه گذاری🔗پاورپوینت بررسی وضعیت سیستم عروق محیطی🔗پاورپوینت بیماری اسهال Diarrhea🔗پاورپوینت بیماری حاد تنفسی (ARI)🔗پاورپوینت تحليل تضاد در روابط نمايندگي و مديريت سود🔗پاورپوینت ترومای قفسه سینه و مراقبتهای آن🔗پاورپوینت راه های پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی عروقی
آشنایی مختصری با بزرگ علوی و نقدي بر داستان چشمهايش او|30010366|usr
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان آشنایی مختصری با بزرگ علوی و نقدي بر داستان چشمهايش اوآماده دریافت می باشد .

فهرست:

بزرگ علوی

يادداشتي بر رمان «چشم‌هايش» اثر بزرگ علوي

بزرگ علوی

سید مجتبی بزرگ علوی در بهمن ماه 1282 (دوم فوریه 1904) در تهران به دنیا آمد. پدر او حاج سید ابوالحسن و پدر بزرگش حاج سید محمد صراف نماینده ی نخستین دوره مجلس شورای ملی بود. مادر وی نوه ی آیت اله طباطبایی رکن رکین مشروعست ایران بود. سید ابوالحسن علوی و همسرش خدیجه قمر السادات که خانواده اصیل سنتی و طرفدار مشروطه بودند دارای شش فرزند، سه دختر و سه پسر که مجتبی بزرگ فرزند سوم آنان بود. پدر آقا بزرگ از اعضای حزب دمکرات ایران بود که این حزب به گواه تاریخ از بدو تشکیل در آغاز مشروطه با نفوذ بیگانگان یعنی انگلیس و روس که در آن زمان چشم طمع به ایران دوخته بودند، مقابله می کرد. او به عنوان بازرگان با آلمان معاملات تجاری داشت و در هنگام جنگ جهانی اول در این کشور اقامت داشته و پس از اتمام جنگ نیز اینجا ماند.
آقا بزرگ به همراه برادر بزرگش مرتضی در سال 1920 (99/1289 شمسی) جهت تحصیل روانه ی آلمان شد و دوران دبیرستان را در شهرهای مختلف از جمله شهری که امروزه در لهستان قرار گرفته گذراند. در سال 1927 (1305 و 1306 شمسی) پدر وی یک شکست بزرگ تجاری را تاب نیاورده و خودکشی کرد. یک سال پس از این واقعه تلخ بود که آقا بزرگ از دانشگاه مونیخ فارغ التحصیل شد اما نتوانست تاب بیاورد و به ایران بازگشت. در آن زمان یک بورس تحصیلی برای ادامه تحصیل در آلمان به وی تعلق می گرفت اما با این وجود علاقه ای نشان نداد و در شیراز به عنوان معلم در خدمت معارف قرار گرفت. در این شهر بود که او نخستین کار ادبی را با ترجمه قطعه ای ار آثار شیلر تحت عنوان « دوشیزه اورلئان » آغاز کرد. یکی از ویژگی های زندگی استاد علوی نزدیکی و محشور بودن او با صادق هدایت است.

يادداشتي بر رمان «چشم‌هايش» اثر بزرگ علوي

در ميان آثار نويسندگان معاصر ايران آثار علوي، از حيث فضا و آحاد و مفردات حرکات تاريخي، ممتاز و نظرگير است. به عبارت دقيق‌تر آثار علوي را در ارتباط با تاريخ معاصر ايران مي‌توان بررسي کرد، و بايد هم بررسي کرد؛ زيرا آثار او مشخصات تاريخي و سياسي و اجتماعي يک دورة معين از جامعة ما را در خود دارند. اما منظور اين نيست که در آثار ادبي علوي، ما در پي اثبات تاريخيت خوادث و امور و آدم‌ها و سنخ‌هاي مخلوق او باشيم، يا از آثار او توقع هستي‌شناسي تاريخي داشته باشيم. آثار علوي، با وجود اشارات مستقيم و قرينه‌هاي معين تاريخي نهفته در آن‌ها، گزارش زندگي روزمرة آدم‌هاي تاريخي نيستند؛ زيرا در آن‌ها علاوه بر عناصري از «توازي تاريخي» عناصري از «ناموزوني تاريخي» هم ديده مي‌شود. اما ارزش داستان‌هاي علوي، اگر به راستي ارزشي حاصل باشد، قطع نظر از وابستگي يا گسست آن‌ها نسبت به واقعيت‌هاي تاريخ معاصر، در وضع ادبي، يا «ادبيت»، آن‌ها است. در واقع «ادبيت» آثار علوي از «تاريخيت» آن‌ها به مراتب با اهميت‌تر است؛ زيرا «ادبيت» محصول آحاد و مفردات ذهن خود او است، و مهم‌تر اين‌که فعاليت علوي، به عنوان نويسنده، در حوزة ادبيات است و نه در حوزة تاريخ.